رنگ آمیزی اتاق کودک

 رنگ آمیزی اتاق کودک

یکی از شور و اشتیاق های پدر و مادرها زمانی که صاحب فرزند می شوند، آماده کردن اتاق کودک با دکور زیبا می باشد. یکی از عوامل زیبا سازی اتاق کودک رنگ آمیزی آن بوده که در صورت انتخاب نادرست عواقبی را در پی دارد. در این مقاله به نکات مهم در امر  رنگ آمیزی اتاق کودک  خواهیم پرداخت.

اتاق کودک و دکوراسیون آن، تاثیر بسزایی در روحیات کودکان دارد؛ از این رو توصیه می ‌شود برای آماده کردن اتاقی که متعلق به فرزندان است، رنگی را انتخاب کنید که به شادابی و سرزندگی کودکان کمک کند. دکور اتاق متشکل از ابزار و وسایلی است که برای استراحت و امور شخصی در آن اتاق تعبیه می‌ شود؛ علاوه بر این وسایل، عامل دیگری که دکور اتاق را کامل می ‌کند و سبب جلوه دو چندان آن می ‌شود، رنگ آمیزی اتاق می باشد. این المان علاوه بر این که برای زیبایی اتاق انتخاب می‌ شود و نقش مهمی در جذابیت دکوراسیون دارد، در دنیای کودکان نیز در ایجاد انرژی و نشاط آن ها، بسیار تاثیر گذار می باشد؛ به همین جهت توصیه می شود هنگام انتخاب رنگ برای دیوار اتاق فرزندان، دقت به عمل آورید.

 

 رنگ آمیزی اتاق کودک

 نکاتی که در رنگ آمیزی اتاق کودک حائز اهمیت هستند

 در انجام هر کاری ابتدا عواملی وجود دارند که باید به آن توجه شود تا انجام کار به درستی صورت گیرد. رنگ آمیزی اتاق نیز از این قاعده مستثنی نخواهد بود. به عنوان مثال قبل از این که رنگ آمیزی اتاق کودک آغاز شود، باید رنگی را انتخاب کرد که به دور از تیرگی باشد تا قرار گیری در فضای رنگ آمیزی شده، سبب اندوهگین شدن و دل مردگی کودک نشود. (رنگ مشکی رنگی است که باید از انتخاب آن در رنگ آمیزی اتاق کودک بپرهیزید).

 

خوب است که که هنگام انتخاب رنگ، از نظر کودک و رنگ مورد علاقه ی او مطلع شوید و علاقه ی او را هم در این انتخاب دخیل سازید؛ اما در صورتی که کودک به دلیل عواملی چون سن و… از توانایی انتخاب رنگ معذور است، رنگی را انتخاب کنید که افزون بر منتقل نمودن انرژی، آرامش را به کودک القا کند؛ در این صورت توصیه می شود رنگ های ملایم را مورد انتخاب قرار دهید.

 

نکاتی که در رنگ آمیزی اتاق کودک حائز اهمیت هستند

 رنگ های ملایم مناسب اتاق کودک

 گستردگی بسیار رنگ ها، این امکان را به افراد می ‌دهد که در انتخاب رنگ اتاق کودک آزادانه عمل کرده و رنگی که مورد علاقه ی آن ها است و با روحیه فرزند خویش سازگاری دارد را انتخاب کنند. رنگ‌ های گوناگون دیگری نیز وجود دارند که با ترکیب دو رنگ یا چند رنگ اصلی به وجود آمده و زیبایی منحصر به فردی را می سازند.

 

رنگ های ملایم دسته دیگری از طیف رنگ ها هستند که معمولاً در ابتدای تولد کودک، برای رنگ آمیزی اتاق انتخاب می شوند‌. رنگ های ملایم سبب ایجاد آرامش شده که کودکان ابتدای تولد و همچنین در دوره های دیگر، به آن نیاز دارند‌. به عنوان مثال رنگ سبز روشن، صورتی روشن یا ملایم، آبی آسمانی یا رنگ کرم و سفید، تعدادی از رنگ‌ های ملایم هستند که می‌ توانند فضای آرامش بخش را برای کودک به ارمغان آورند.

رنگ های ملایم مناسب اتاق کودک

 خشن یا آرام!

 در میان تمامی رنگ ها، رنگی وجود دارد که استفاده از آن سبب بروز مشکلاتی در کودک می ‌شود. رنگی که معمولاً برای دکور اتاق کودک و رنگ آمیزی دیوارهای آن توصیه نمی ‌شود، رنگ قرمز می ‌باشد؛ چرا که رنگ قرمز جز آن دسته از رنگ ‌هایی است که نه تنها موجب آرامش نمی شود، بلکه سبب ایجاد خوی خشن در کودک خواهد شد. افزون بر آن، قرار گیری کودک در محیطی که به این رنگ آغشته شده است، باعث بروز سردرد در کودک شده و داشتن تمرکز را از او سلب می ‌کند.

 

 لازم به ذکر است هنگامی که به درستی از این رنگ استفاده نشود، این مشکلات نمایان می شوند؛ منظور از استفاده نادرست از رنگ مذکور این است که تمامی اجزای اتاق کودک به رنگ قرمز انتخاب شود، یعنی به نوعی در استفاده از رنگ قرمز زیاده روی شود؛ اما در صورت ترکیب رنگ قرمز با سایر رنگ ها می توان از بروز این نوع مشکلات جلو گیری کرد.

 

آبی و صورتی

اغلب افراد گمان می ‌کنند که رنگ آبی مختص به پسران و رنگ صورتی نیز مختص دختران می باشد و اتاق متعلق به آن ها می بایست به این رنگ ها آغشته شود، در صورتی که این تصور صحیح نمی باشد. درست است که رنگ صورتی رنگ مورد علاقه ی دختران است ولی در کنار آن، رنگ های دیگری نیز موجود هستند که مناسب سلیقه ی دختران و همین طور پسران می باشد.

 

نکته ‌ای که حائز اهمیت است این بوده که در انتخاب رنگ اتاق کودک ، بیش تر از هر چیزی باید به میزان آرامش القا کننده به کودک و تاثیر های مثبت آن رنگ بر ذهن و روح کودک توجه داشت. به عنوان مثال رنگ های نارنجی، زرد، سبز، بنفش، طوسی، از جمله رنگ هایی هستند که برای رنگ آمیزی اتاق کودکان مناسب هستند و در صورت روش صحیح استفاده از آن تاثیرات خوبی نیز بر جای می گذارند. خوب است بدانید استفاده بیش از حد از هر رنگی ممکن است عواقبی داشته باشد و یا در غیر این صورت جلوه و نمای اتاق را از زیبایی سلب کند، مثلا استفاده از رنگ صورتی به شیوه ی نادرست، موجب ایجاد استرس و پریشان حالی در کودک می شود.

 

 پس بنابراین پیشنهاد می‌ شود در کنار انتخاب رنگ هایی چون رنگ صورتی، طوسی، نارنجی و … رنگ دیگری که مکمل رنگ های مذکور هستند را انتخاب کرده تا دکور زیبا و مناسب برای اتاق کودکان به عمل آید.

برای انجام این کار می توانید از طرح های متفاوت و کودکانه ای که طراحی شده اند، برای رنگ آمیزی دیوار انتخاب کنید و یا در صورت رنگ آمیزی دیوار به صورت تک رنگ، برای وسایل اتاق رنگی را در نظر بگیرید که مکمل رنگ دیوار ها باشد. به عنوان مثال رنگ طوسی با سبز، طوسی با زرد، طوسی با سفید، طوسی با صورتی، ترکیبی از رنگ طوسی با دیگر رنگ ها بوده که امروزه نیز اغلب افراد از آن بهره می گیرند.

پیشنهاد ما به شما

تاثیرمصالح به کار رفته در عمر ساختمان

تاثیرمصالح به کار رفته در عمر ساختمان بازسازی ساختمان : در حال حاضر برای افزایش …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

Call Now Button